#Torrejon – • A fost campion mondial la 800, 1.500 și 3.000 de metri și de două ori vicecampion. În plus, cu ultima obținută, a obținut 28 de medalii în campionatele spaniole (17 de aur, 9 de argint și 2 de bronz) și a câștigat Maratonul Popular de la Madrid.

• În total a realizat 14 recorduri: opt din Spania și alte șase de la Campionatul Spaniol la distanțe de 800, 1.500 și 3.000 de metri
Sportivul din Torrejonero, Juan José Crespo, continuă să-și mărească palmaresul amplu de realizări. Pe 3 martie, la San Sebastián, a fost proclamat, încă o dată, campion al Spaniei la pista indoor de 1.500 de metri la Master 50 cu un timp de 4’21”17, care a fost și un nou record de campionat.

Torrejón de Ardoz, 14 martie 2024. Juan José Crespo a început 2024 cu brio, de când pe 21 ianuarie a doborât și recordul Spaniei la pista de 800 de metri în interior la categoria Master 50 cu un timp de 2’02”92 și continuă să arate că este unul dintre cei mai buni sportivi din categorie.Următorul eveniment notabil din calendar va fi Campionatele Europene de la Torun (Polonia) din 17 până în 24 martie.

Sportivul din Torrejonero, unul dintre co-fondatorii platformei independente de cetățeni Nos Gusta Torrejón, a fost campion mondial la 800, 1.500 și 3.000 de metri și de două ori vicecampion. Mai mult, cu ultima obținută, a obținut 28 de medalii în campionatele spaniole (17 de aur, 9 de argint și 2 de bronz) și a câștigat Maratonul Popular de la Madrid.

În total a realizat 14 recorduri: opt din Spania și alte șase de la Campionatul Spaniol la distanțe de 800, 1.500 și 3.000 de metri.

„Felicitări, încă o dată, pentru acest dublu succes în Campionatul Spaniol și vă doresc mult succes în Campionatul European și sper să vă revedem pe podium”, a spus primarul, Alejandro Navarro Prieto.

Sursa: Torrejonero, Juan José Crespo, triplu campion mondial la atletism, este proclamat campion al Spaniei la pista acoperită de 1.500 de metri…