#Torrejon – • În plus, Hamza Boussalham, tot din Torrejonero, a câștigat titlul WBC Meditearréno

• Jean Simón are 27 de ani și practică Muay-Thai de la 16 ani la sala de sport Dim-Cot, situată pe drumul Loches, 95. A fost campion WBC al Mediteranei, de cinci ori campion al Spaniei și alți cinci campioni ai Madridului.

• Boussalham are și el 27 de ani și a început să practice taekwondo la 11 ani, deși nu a început muay-thai până la 16 ani. La 17 ani a fost proclamat campion amator al Spaniei, iar în 2022 a fost campion național profesionist
Pe 3 februarie a avut loc o mare seară de Muay-Thai la Alovera (Guadalajara) cu participarea mai multor Torrejoneros, toți de la sala de sport Dim-Cot. Doi dintre ei au făcut parte din principalele lupte, Hamza Boussalham și Jean Simón Mnedes, cu două titluri WBC în joc. Ambii au ajuns să-și câștige luptele și au câștigat centura de campion al Mediteranei și, respectiv, campion internațional.

Torrejón de Ardoz, 8 februarie 2024. Jean Simón Mendes a câștigat prin KO tehnic împotriva francezului Guillaume Barbane la 95 de kilograme la 20 de secunde de la luptă. După ce a fost proclamat campion WBC al Mediteranei la 90 de kilograme în septembrie anul trecut, această centură de campion internațional îi deschide porțile pentru a continua să urce pe poziții în clasament și pentru a putea aspira la campionatul mondial pe viitor.

Jean Simón are 27 de ani și practică Muay-Thai de la 16 ani la sala de sport Dim-Cot, situată pe drumul Loches, 95. De la începuturile sale a demonstrat întotdeauna că are condiții grozave pentru acest sport care l-a condus. să fie unul dintre cei mai buni luptători din țara noastră în greutate și care acum se remarcă și pe plan internațional. A fost campion al Spaniei de cinci ori și campion al Madridului de cinci ori.

Pe de altă parte, partenerul său de la sala de sport Dim-Cot, Hamza Boussalham și-a câștigat lupta, în acest caz pentru titlul de campion al Mediteranei WBC, împotriva lui El Mohammadi la greutatea penă.

Boussalham are și el 27 de ani și a început să practice taekwondo la 11 ani, deși nu a început muay-thai până la 16 ani. La 17 ani a fost proclamat campion amator al Spaniei, iar în 2022 a fost campion național profesionist.

Primarul din Torrejón de Ardoz, Alejandro Navarro Prieto, i-a felicitat pe cei doi sportivi „pentru că cu aceste titluri ați făcut un pas mare în cariera dumneavoastră la nivel internațional și sper că în viitor putem sărbătorim în continuare noi succese”.

Sursa: Torrejonero, Jean Simón Mendes Bass, este proclamat campion internațional WBC Muay-Thai