#Torrejon – • Anul acesta a fost campioană la dublu la turneul internațional „Villa de Madrid” la categoria sub 14 ani și a mai participat la „Les Petits As”, cel mai prestigios turneu de tenis pentru copii din lume. În plus, a fost și premiat la ultima Gala Sportului din Torrejón de Ardoz

• Carlota Luján s-a născut în 2009 și locuiește în Torrejón de Ardoz, dar se antrenează și concurează la Școala de tenis Alcalá de Henares, în Centrul său de înaltă performanță. A început să joace tenis la vârsta de 4 ani și a făcut parte din CD Parque Cataluña. Printre succesele sale cu acest club se remarcă Turneul DEUCO, care este competiția sportivă pentru copii organizată de Comunitatea Madrid pentru minori nefederați de la 3 la 17 ani, care se desfășoară prin primării, cluburi, asociații și federatii sportive. În plus, a fost și vicecampiona la ultimul turneu de master al Federației de Tenis din Madrid la categoria copii
Primarul din Torrejón de Ardoz, Ignacio Vázquez, a primit-o în această dimineață la Primărie pe Carlota Luján, jucătoare de tenis din Torrejo și una dintre cele mai promițătoare jucătoare din acest sport din orașul nostru, în semn de recunoaștere a ultimelor sale succese și pentru a-i oferi plăcuța. că nu ar fi putut să ridice la ultima Gala Sportului la care a fost una dintre câștigătoare, dar nu a putut participa. La recepție au fost și familia sportivului și consilierul pentru sport, José Miguel Martín Criado. Anul acesta a fost campioană la dublu a turneului internațional „Villa de Madrid” la categoria sub-14 și a mai participat la „Les Petits As”, cel mai prestigios turneu de tenis pentru copii din lume.

Torrejón de Ardoz, 4 iulie 2023. În turneul internațional „Villa de Madrid”, a făcut echipă cu Ainara Fernández, la categoria sub 14 ani. Cele două tinere promisiuni ale tenisului au învins în finală cuplul spaniol format din spaniolă, Nadia Jiménez, și bulgaroca, Marina Gerova, cu 6-4 și 6-1. Turneul s-a desfășurat între 16 și 23 aprilie în Ciudad de la Raqueta și a fost prezent și de diverse țări precum Bulgaria, Norvegia, România și China, printre altele.

Anul acesta a mai participat la „Les Petits As”, cel mai prestigios turneu de tenis pentru copii din lume, unde s-a bucurat de o mare experiență în ciuda faptului că a fost eliminată în turul doi împotriva românului AI Varsa, numărul 11 ​​pe circuitul european. În plus, a fost și vicecampioana la ultimul Turneu de Master al Federației de Tenis din Madrid la categoria copii.

Sursa: Primarul, Ignacio Vázquez, o primește pe jucătoarea de tenis din Torrejo, Carlota Luján, o mare promisiune a acestui sport, în semn de recunoaștere a…