Campioana Romaniei la fotbal, Otelul Galati, a fost infranta, marti seara, in cea de-a doua etapa a Ligii Campionilor in meciul cu Benfica Lisabona cu scorul de 0 – 1.

Un gol marcat de brazilianul Bruno Cesar, dintr-o pasa a argentinianului Nico Gaitan, a oferit victoria Benficai intr-un meci cu o tactica extrem de defensiva din partea Otelului.

Galatenii se afla acum pe locul 4 in grupa C a Ligii Campionilor. FC Basel a egalat cu Manchester United si se afla pe locul 2, iar englezii ocupa pozitia cu numarul 3.

Singurul gol a fost marcat in minutul 40, iar in a doua repriza jocul a continuat sa se afle sub controlul portughezilor insa doar cu o ocazie in minutul 66 cand Bruno Cesar i-a testat reflexele portarului Grahovac de la Otelul Galati.

Galatenii au fost aproape de egalare in ultimul minut al jocului, insa portughezii au reusit sa controleze rezultatul pana la final.

Otelul: Grahovac; Skubic, Costin, Perendija / Ljubinkovic; Filip / Giurgiu; Antal, Ibeh (Gabriel Viglianti, min. 46) y Bus (Frunza, min.64); Pena (Punosevac, min.69).

Benfica: Artur Moraes; Maxi Pereira, Luisao, Garay y Emerson; Javi Garcia, Witsel, Bruno Cesar (Ruben Amorim, min.40), Nico Gaitan (Rodrigo Moreno, min.77); Javier Saviola (Nolito, min.62) si Oscar Cardozo.

Goluri: 0-1: m. 40, Bruno Cesar. Arbitru: David Fernandez Borbaban (Spania)