#Torrejon – • În plus, tânărul înotător s-a calificat la două finale, fiind al patrulea la 100 de metri bras și al cincilea la 50 de metri bras.

• Acum, este rândul înotătoarei din Torrejo să se pregătească pentru Campionatul Mondial la care va participa și la probele de 50 și 100 de metri bras. Turneul va avea loc în perioada 4-9 septembrie în orașul israelian Netanya

• Trebuie amintit că anul acesta Jimena Ruiz a continuat să adauge succese palmaresului său. În trecutul Campionatului Spaniol de înot de juniori și absolut de iarnă, ea a obținut în total cinci medalii individuale și încă una la echipe, fiind una dintre cele mai remarcabile atlete.

• Înotătorul de la Torrejón de Ardoz este una dintre cele mai bune promisiuni din acest sport și face parte din programul pregătitor al echipei spaniole pentru Jocurile Olimpice din 2024 care vor avea loc la Paris și 2028 la Los Angeles
Sportiva din Torrejon, Jimena Ruiz, a fost la trecutele Campionate Europene de înot pentru juniori care au avut loc în perioada 4-7 iulie la Belgrad (Serbia). Deși nu a reușit să urce pe podium, a avut o performanță remarcabilă în timp ce a doborât recordul spaniol de 100 de metri bras la categoria sa. În plus, tânărul înotător s-a calificat la două finale, fiind al patrulea la 100 de metri bras și al cincilea la 50 de metri bras.

Torrejón de Ardoz, 12 iulie 2023. În cazul probei de 100 de metri, Jimena Ruiz a fost la doar două sutimi de bronz, oprind cronometrul într-un timp de 1:08:59.

Acum, este rândul înotătoarei din Torrejo să se pregătească pentru Campionatul Mondial la care va participa și la probele de 50 și 100 de metri bras. Turneul va avea loc în perioada 4-9 septembrie în orașul israelian Netanya.

Trebuie amintit că anul acesta Jimena Ruiz a continuat să adauge succese recordului său. În trecutul Campionatului Spaniol de înot de juniori și absolut de iarnă, ea a obținut în total cinci medalii individuale și încă una la echipe, fiind una dintre cele mai remarcabile atlete. Turneul s-a desfășurat între 29 martie și 2 aprilie la Palma de Mallorca și înotatoarea din Torrejón de Ardoz a făcut-o în cadrul echipei actuale, Club Deportivo Gredos San Diego.

Jimena Ruiz a câștigat medalia de aur la proba de 100 de metri bras la juniori, obținând recordul de campionat, iar la general de argint. În plus, a fost argint la 50 de metri bras la toate și juniori și bronz la 200 de metri bras, la juniori. Aceste cinci medalii la nivel individual se completează cu încă un aur pentru echipe în proba 4×100 mixt unde au realizat și recordul de campionat.

Înotatorul de la Torrejón de Ardoz este una dintre cele mai bune promisiuni din acest sport și face parte din programul pregătitor al echipei spaniole pentru Jocurile Olimpice din 2024 care vor avea loc la Paris și 2028 la Los Angeles.

Sursa: Jimena Ruiz, din Torrejo, a participat la Campionatele Europene de juniori de înot, doborând recordul spaniol de 100 de metri…