• În plus, în Campionatul de la Madrid, Joana León a fost medaliată cu bronz la -48 de kilograme.

• Aceste două medalii au un mare merit deoarece tânărul judoka a fost nevoit să petreacă ceva timp fără antrenament din cauza unei operații la umăr Judo a oferit ultima bucurie sportului de la Torrejón de Ardoz sub formă de medalii. Ian S. Juan și Joana León, ambii aparținând Clubului Sakura, au urcat pe podium în ultimul Campionat absolut absolut de la Madrid. În plus, Ian S. Juan a câștigat și o medalie în Campionatul Spaniol.

Torrejón de Ardoz, 19 decembrie 2022. Ian S. Juan a fost medaliat cu bronz la categoria -60 de kilograme în Campionatul de la Madrid pe care l-a disputat pe 19 noiembrie la Villaviciosa de Odón. Acest rezultat l-a adus să se califice la Campionatul Spaniol iar în cel mai important turneu de la nivel național, Torrejoner a fost secund, demonstrând nivelul mare de formă cu care a încheiat anul acesta 2022. Aceste două medalii au un mare merit de când tânărul judoka a fost nevoit să petreacă ceva timp fără antrenament din cauza unei operații la umăr.

La rândul ei, colega ei de club, Joana León, a câștigat medalia de bronz la Campionatul absolut de la Madrid la categoria -48 de kilograme.

„Vreau să vă felicit în numele tuturor Torrejoneros pentru aceste medalii care sunt recompensa pentru munca grea și constantă”, a spus primarul, Ignacio Vázquez.

La rândul său, consilierul pentru Sport și Mobilitate, José Miguel Martín Criado, a adăugat că „Clubul Sakura este unul dintre cele mai respectate din lumea judoului, nu numai în Comunitatea Madrid, ci și în restul Spaniei, deoarece sportivii săi tind întotdeauna să iasă în evidență în toate competițiile la care participă, lucru care ne face să ne simțim foarte mândri”.

Sursa: Ian S. Juan din Torrejo, medalie de argint la Campionatul Spaniol absolut de judo și bronz la Madrid la -60 de kilograme…