• În plus, în Campionatul de la Madrid a mai urcat pe podium pe locul trei la inele individuale

• În Campionatul Național de Bază implică cele mai bune promisiuni de gimnastică artistică din țara noastră și a avut loc în Navarra del 20 până la 201 iulie. Mateo Bermejo a câștigat medalia de bronz la bară și la săritura individuală și a ajuns, de asemenea, pe locul al doilea în echipă Torrejón de Ardoz se laudă încă o dată cu o tânără promisiune a sportului. În acest caz, Mateo Bermejo este cel care, la doar 11 de ani, excelează în gimnastică artistică. În Campionatul Național de Bază a câștigat două medalii de bronz la individual și încă una de argint la echipe. În plus, în Campionatul de la Madrid a mai urcat o dată pe podium pe locul trei. Mateo Bermejo practică gimnastica artistică de câțiva ani și concurează cu Clubul de Gimnastică San Blas. Torrejón de Ardoz, 23 iulie 202. La Campionatul Național de Bază participă cele mai bune promisiuni de gimnastică artistică din țara noastră și s-a jucat în Navarra del 11 până la 201 iulie. Mateo Bermejo a câștigat medalia de bronz la bară și la săritura individuală și, în plus, a fost al doilea la echipe.

La aceste reușite se adaugă și cel pe care l-a obținut și în Campionatul de la Madrid, disputat ultima dată la San Agustín de Guadalix 28 în luna mai, unde a câștigat medalia de bronz la inele individuale. „Felicitări pentru aceste reușite pentru că, după multe ore de pregătire și muncă, ai fost răsplătit acest efort sub formă de medalii în campionate la nivel înalt și concurența împotriva celor mai bune gimnaste de vârsta ta din țara noastră”, a spus primarul, Ignacio Vázquez. La rândul său, consilierul pentru sport și mobilitate, José Miguel Martín Criado, a adăugat că „în Torrejón de Ardoz ne putem lăuda că avem mari sportivi în diferite discipline și, de asemenea, mari promisiuni precum Mateo Bermejo, pe care îl încurajez să continue în această linie și să continue să se îmbunătățească pentru viitor”.

Sursa: Tânărul din Torrejon Mateo Bermejo a câștigat două medalii de bronz și una de argint la Campionatul Național de Bază de gimnastică artistică…