#Torrejon – • Evenimentul s-a desfășurat în Sala de Plen a Consiliului Local și a fost prezentă și consilierul pentru Turism, Miriam Gutiérrez

• Alejandro Navarro Prieto a subliniat că „în Torrejón de Ardoz ne putem lăuda că avem mulți sportivi grozavi la diferite discipline. Astăzi avem aici de la campioni de la Madrid la campioni mondiali și asta este o sursă de mândrie pentru noi toți. Și din acest motiv, ne-am dorit să avem alături de voi acest simplu, dar sincer omagiu și recunoaștere a efortului și muncii dumneavoastră de multe ore de-a lungul anului. „Sunteți un exemplu pentru alți sportivi și vrem să recunoaștem acest lucru.”
Primarul, Alejandro Navarro Prieto, a onorat ieri un total de 31 de sportivi din Torrejoneros pentru cele mai recente succese. Evenimentul s-a desfășurat în Sala de Plenuri a Consiliului Local și a fost prezentă și consilierul pentru Turism, Miriam Gutiérrez. Pe lângă acest eveniment, Consiliul Local Torrejón de Ardoz organizează Gala Sportului în care cluburile și orice locuitor al orașului pot nominaliza cei mai buni sportivi din orașul din ultimul an.

Torrejón de Ardoz, 22 martie 2024. Alejandro Navarro Prieto a subliniat că „în Torrejón de Ardoz ne putem lăuda că avem mulți sportivi grozavi la diferite discipline. Astăzi avem aici de la campioni de la Madrid la campioni mondiali și asta este o sursă de mândrie pentru noi toți. Și din acest motiv, ne-am dorit să avem alături de voi acest simplu, dar sincer omagiu și recunoaștere a efortului și muncii dumneavoastră de multe ore de-a lungul anului. Sunteți un exemplu pentru alți sportivi și vrem să recunoaștem acest lucru.”

Lista sportivilor premiați:

-Natalia Sanz (padel): Campioană a turneului internațional de padel „Orașul Ceuta”.

-Darío Peña (padel): Campion al Madridului Padel Master la categoria juvenil.

-Emma Cortés (atletism): campioana sub 16 ani a Madridului la aruncarea suliței și vicecampioana la disc.

-Héctor Gómez Navarro (atletism): Campion al Madridului la 220 de metri garduri.

-Juan Ramos (atletism): Campion al Madridului la 800 de metri și vicecampion la 400 de metri la Campionatele de Sală Master de la Madrid în +65 de ani. Al doilea loc la Madrid Short Cross Master la categoria 65-69 de ani și, de asemenea, o medalie de argint la Madrid Master Mile Championship.

-Carolina Caro Namyasenko (judo) Campioana Madridului si campioana Cupei Spaniei si Supercupei Spaniei la categoria copii -52 kg.

-María Alonso López (judo): campioană a Madridului la categoria copii, la -48 de kilograme și vicecampioană la Cupa Spaniei.

-Clara Gutiérrez (Karate): Campioana Spaniei de Karate Master la modalitatea goshin (autoapărare) pentru al treilea an consecutiv.

-Isaac Cisneros (taekwondo): campion Spaniei la categoria cadet.

-Alba Alonso (taekwondo): Medalie de bronz la Campionatul Spaniei la categoria cadet.

-Iván Escolar (taekwondo): Campion al Spaniei sub 21 de ani.

-Ainhoa ​​​​Pastor (taekwondo): campioană a Spaniei la sub 21 de ani.

-Jesús Rodríguez (hapkido): Campion Spaniei la categoria seniori.

-Manuel Cobos (hapkido): Campion spaniol la categoria master.

-Marcos Parra (hapkido): Medalie de bronz la Campionatul Spaniei la categoria master.

-Jennifer López (petanca): club spaniol și campioană La Liga Sport + circuit. În plus, a câștigat argint la Campionatul Spaniol Individual și bronzul la Campionatul Spaniol al Comunităților Autonome. A fost aleasă „Cea mai bună sportivă a anului” de către Federația de Petanque din Madrid.

-Jean Simon Mendes (muay-thai): Campion internațional și campion mediteranean la muay-thai WBC.

-María González (box): campioană a Spaniei și amator madrilen -54 kg. Campion al Cupei Iberdrola.

-Cristina Álvarez (kajukenbo): Kajukenbo campioană mondială de autoapărare pentru al cincilea an consecutiv. În plus, a câștigat pentru a doua oară Centura Campionilor.

-Cristina Camero (kajukenbo): Aur la autoapărare și argint la kata cu arme și kata cu mâinile goale la categoria centură albastră.

-Jorge González (kajukenbo): Vicecampion în luptă continuă, autoapărare și kata cu arme, tot la categoria centură albastră.

-Kristhyna Caballero (kajukenbo): Membru al echipei Cristinei Álvarez.

Karatekas cu diversitate funcțională de la Tomás Herrero Karate Club

-Adrián Vallejo și Daniel Polo: campioni de club spanioli la K11 inclusiv duo kata. În plus, Adrián Vallejo a obținut Marele Câștigător în Liga Națională de Karate. În plus, Adrián Vallejo a devenit recent și campion al Madridului la deficiențe de vedere K11.

-Ángel Abeso și Romario Cristurean: bronz campionatul spaniol al cluburilor la K40 inclusiv duo kata. În plus, Ángel Abeso a câștigat și bronzul în Liga Națională de Karate în kata K40 cu handicap fizic senior și în urmă cu o lună a câștigat și medalia de bronz în Campionatul de la Madrid.

-Roberto Rodríguez și Alberto Rivera: bronz campionatul spaniol al cluburilor la K40 inclusiv duo kata. În plus, Roberto Rodríguez a câștigat și argint în Liga Națională de Karate la seniori cu dizabilități fizice kata K40 și campion al Madridului pe 25 februarie.

-Pablo Lesmes: argint în Liga Națională de Karate la kata K21 cu dizabilități intelectuale juniori.

-Juan Carlos Vera: bronz la senior kata dizabilitate intelectuală K21 în Liga Națională de Karate.

-Miguel León: Campion al Madridului la categoria juniori K40 cu handicap fizic anul trecut și anul acesta, medalie de bronz. De asemenea, a devenit campion în Liga Națională de Karate și a fost proclamat Mare Câștigător.

Sursa: Primarul, Alejandro Navarro Prieto, onorează 31 de sportivi din Torrejonero pentru cele mai recente succese