#Torrejon – • În plus, tânăra înotătoare a realizat cel mai bun record național la 50 de metri și 100 de metri bras la vârsta de 16 ani.

• Aceste succese i-au adus un loc la Campionatul Mondial absolut, care va avea loc la Doha (Qatar) în perioada 2-18 februarie 2024.

• Jimena Ruiz a participat și la ultimele Campionate Europene de juniori care au avut loc la Belgrad (Serbia) în perioada 4-7 iulie. În această competiție nu a reușit să urce pe podium, dar a doborât recordul Spaniei la 100 de metri bras la categoria sa, lăsându-l la doar două sutimi de bronz.

• Trebuie amintit că anul acesta Jimena Ruiz a obținut cinci medalii individual și încă una la echipe la Campionatele Spaniole de înot de juniori, fiind una dintre cele mai remarcabile atlete ai turneului, făcând parte din Gredos San Diego Sports Club.

• Înotatorul din Torrejón de Ardoz este una dintre cele mai bune promisiuni ale acestui sport și face parte din programul pregătitor al echipei spaniole pentru Jocurile Olimpice din 2024 care vor avea loc la Paris și Jocurile Olimpice din 2028 de la Los Angeles.
Tânăra înotătoare din Torrejonera, Jimena Ruiz, continuă să adauge succese recordului său. De data aceasta a fost la Campionatul Mondial de juniori care a avut loc în orașul israelian Netanya în perioada 4-9 septembrie. Jimena Ruiz a avut o competiție grozavă, cucerind medalia de bronz la 100 de metri bras. În plus, a realizat și cel mai bun record național la această distanță și la 50 de metri bras timp de 16 ani. Aceste succese i-au adus un loc în Campionatul Mondial absolut, care va avea loc la Doha (Qatar) în perioada 2-18 februarie 2024.

Torrejón de Ardoz, 21 septembrie 2023. Jimena Ruiz a participat și la ultimele Campionate Europene de juniori care au avut loc la Belgrad (Serbia) în perioada 4-7 iulie. În această competiție nu a reușit să urce pe podium, dar a doborât recordul Spaniei la 100 de metri bras la categoria sa, lăsându-l la doar două sutimi de bronz.

Trebuie amintit că anul acesta Jimena Ruiz a obținut cinci medalii individual și încă una la echipe în Campionatele Spaniole de înot de juniori, fiind una dintre cele mai remarcabile sportive ai turneului, făcând parte din Gredos San Diego Sports Club.

Jimena Ruiz a câștigat medalia de aur la 100 de metri bras la juniori, realizând recordul de campionat, și medalia de argint la general. În plus, a fost argint la 50 de metri bras la absolută și juniori și bronz la 200 de metri bras, la juniori. Aceste cinci medalii individuale sunt completate cu o altă medalie de aur pe echipe în proba 4×100 mixt unde au obținut și recordul de campionat.

Înotatorul din Torrejón de Ardoz face parte din programul pregătitor al echipei spaniole pentru Jocurile Olimpice din 2024 care vor avea loc la Paris și Jocurile Olimpice din 2028 de la Los Angeles.

Primarul din Torrejón de Ardoz, Alejandro Navarro Prieto, a felicitat-o ​​pe Jimena Ruiz pentru că „ești una dintre cele mai bune promisiuni ale înotului feminin la nivel național și suntem mândri că ești din Torrejon”.

La rândul său, consilierul pentru Sport și Mobilitate, José Miguel Martín Criado, a adăugat că „Sunt sigur că această mare performanță pe care ați avut-o la Campionatul Mondial de juniori va fi un alt stimulent pentru a vă continua să lucrați din greu și să vă străduiți să obțineți marele tău vis, care este să participi la Jocurile Olimpice.”

Sursa: Torrejonera, Jimena Ruiz, a obținut medalia de bronz la 100 de metri bras la Campionatele Mondiale de juniori