• Dintre cele trei competiții, sportivii săi au obținut 13 medalii

• În Campionatul Spaniol, care s-a desfășurat în perioada 25-27 noiembrie la Pontevedra, Miguel León Cozar a fost proclamat campion la disciplina parakarat pentru dizabilități fizice juniori la modalitatea kata.

• Pe de altă parte, în finala Ligii Naționale de Karate, care a avut loc pe 16 și 17 decembrie la A Coruña, sportivii Clubului de Karate Torrejón Tomás Herrero au adus în total 5 medalii, toate la disciplina de parakate pentru persoanele cu diversitate funcțională. Cristina Nuero, Miguel León și Roberto Rodríguez au luat medalia de aur la handicap fizic. În plus, la dizabilități de vedere, Adrián Vallejo a fost pe locul doi și, în final, Juan Carlos Vera a suspendat medalia de bronz la dizabilități intelectuale.

• În sfârșit, succesele au fost completate cu încă 7 medalii la Trofeul de Crăciun al Comunității Madrid, care a avut loc pe 11 decembrie și servește drept pregătire pentru Campionatul Spaniol care va avea loc în ianuarie. Karatekii cu diversitate funcțională au realizat 6 dintre ei. La handicap fizic, Roberto Rodríguez și Cristina Nuero au fost de aur, Miguel León, argint, și Ángel Abeso, bronz. La deficiențe de vedere, Adrián Vallejo a câștigat și medalia de aur. În cele din urmă, în dizabilități intelectuale, Juan Carlos Vera a adăugat un alt metal auriu. A șaptea medalie la Trofeul de Crăciun al Comunității Madrid a fost obținută de Claudia Barajas care a atârnat bronzul la mixt copii la modalitatea kata
Clubul de Karate Torrejón Tomás Herrero a încheiat anul 2022 cu stil. Sportivii săi au obținut un total de 13 medalii în Campionatul Spaniol, în finala Ligii Naționale de Karate și în Trofeul de Crăciun al Comunității Madrid. Câteva victorii care confirmă acest club din Torrejo drept unul dintre reperele din lumea karate-ului atât la nivel regional, cât și la nivel național.

Torrejón de Ardoz, 5 ianuarie 2023. În Campionatul Spaniol, care s-a desfășurat în perioada 25-27 noiembrie la Pontevedra, Miguel León Cozar a fost proclamat campion la disciplina parakarat pentru dizabilități fizice juniori la modalitatea kata. La acest turneu a participat și Dulce María Fernández, terminând pe locul 7 la cadet +61 kg la modalitatea kumite (combat).

Pe de altă parte, în finala Ligii Naționale de Karate, care a avut loc pe 16 și 17 decembrie la A Coruña, sportivii Clubului de Karate Torrejón Tomás Herrero au adus în total 5 medalii, toate la disciplina parakate. pentru persoanele cu diversitate funcțională. Cristina Nuero, Miguel León și Roberto Rodríguez au luat medalia de aur la handicap fizic. În plus, la dizabilități de vedere, Adrián Vallejo a fost pe locul doi și, în final, Juan Carlos Vera a suspendat medalia de bronz la dizabilități intelectuale.

În cele din urmă, succesele au fost completate cu încă 7 medalii la Madrid Community Christmas Trophy, care a avut loc pe 11 decembrie și servește drept pregătire pentru Campionatul Spaniol care va avea loc în luna ianuarie.

Karatekii cu diversitate funcțională au realizat 6 dintre ei. La handicap fizic, Roberto Rodríguez și Cristina Nuero au fost de aur, Miguel León, argint, și Ángel Abeso, bronz. La deficiențe de vedere, Adrián Vallejo a câștigat și medalia de aur. În cele din urmă, în dizabilități intelectuale, Juan Carlos Vera a adăugat un alt metal auriu.

A șaptea medalie la Trofeul de Crăciun al Comunității Madrid a fost obținută de Claudia Barajas care a atârnat bronzul la mixt copii la modalitatea kata.

„Multe felicitări pentru aceste succese și pentru că ați lăsat numele de Torrejón de Ardoz foarte sus în astfel de competiții de înalt nivel. Sunteți o sursă de mândrie și un exemplu pentru alți sportivi din orașul nostru”, a spus primarul, Ignacio Vázquez.

„Clubul de Karate Torrejón Tomás Herrero este un exemplu de urmat și un reper, mai ales în parakarate, disciplina pentru sportivii cu diversitate funcțională și în care clubul Torrejón are unii dintre cei mai buni karateke din țara noastră”, a conchis consilierul Sportiv. și Mobilitate, José Miguel Martín Criado.

Sursa: Clubul de Karate Torrejón Tomás Herrero încheie anul remarcându-se în Campionatul Spaniei, în finala Ligii Naționale și în…