#Torrejon – • Judocii lor au obținut un total de 8 medalii în Cupa și Supercupa Spaniei

• În raport cu medaliile obținute în Cupa Spaniei la nivel absolut, Diego Tabuenca a fost pe locul doi la -66 de kilograme, în timp ce Sandra Manso a luat bronzul la -48 de kilograme și Alba Juan a fost tot bronzul la -57 de kilograme

• În Supercupa Spaniei, Alba Juan a urcat din nou pe podium, de data aceasta campioană, în timp ce Diego Tabuenca a câștigat din nou, deși de data aceasta a fost bronz.

• Succesele Clubului Sakura se completează cu încă trei medalii în Supercupa Spaniei a Copiilor. Claudia Beltrán a devenit campioană la -63 de kilograme; Carolina Caro a fost argint la -52 de kilograme, iar Valeria Gallardo a fost a treia la -44 de kilograme
Clubul de judo Sakura din Torrejón de Ardoz se confirmă drept una dintre marile referințe naționale ale acestui sport. Judocii lor au obținut un total de 8 medalii în Cupa și Supercupa Spaniei. Mai mult, la Cupa Europei de la Malaga, care a avut loc pe 12 octombrie, Alba Juan s-a clasat pe locul cinci la -57 de kilograme.

Torrejón de Ardoz, 6 noiembrie 2023. În ceea ce privește medaliile obținute în Cupa Spaniei la categoria absolută, Diego Tabuenca a fost pe locul doi la -66 de kilograme, în timp ce Sandra Manso a câștigat bronzul la -48 de kilograme și Alba Juan, de asemenea, a fost bronz în -57 kg.

Pe de altă parte, în Supercupa absolută a Spaniei, Alba Juan a urcat din nou pe podium, de data aceasta campioană, în timp ce Diego Tabuenca a câștigat și o medalie repetă, deși de data aceasta a fost bronz.

În cele din urmă, succesele Clubului Sakura sunt completate cu încă trei medalii în Supercupa Spaniei a Copiilor. Claudia Beltrán a devenit campioană la -63 de kilograme; Carolina Caro a fost argint la -52 de kilograme, iar Valeria Gallardo a fost a treia la -44 de kilograme.

„Felicitări pentru toate aceste medalii pe care le-ați obținut în două competiții de nivel înalt precum Cupa și Supercupa Spaniei unde se întâlnesc cei mai buni judoka din țara noastră și unde ați lăsat numele de Torrejón de Ardoz sus”, a subliniat primarul. , Alejandro Navarro Prieto.

La rândul său, consilierul pentru Sport și Mobilitate, José Miguel Martín Criado, a adăugat că „în Torrejón de Ardoz avem cluburi grozave și sportivi grozavi la diferite discipline, iar judo-ul este unul dintre ei, deoarece ne oferă întotdeauna multă bucurie”.

Sursa: Clubul de judo Sakura din Torrejón de Ardoz se confirmă drept una dintre marile referințe ale acestui sport la nivel național