#Torrejon – • A câștigat cursa Pursuit și a fost secund la cursele Scratch, 200, Kilometer și Omnium.

• Aceste succese pe pistă vin împreună cu cele două medalii de argint pe care le-a obținut în Campionatul Spaniol de șosea și contra cronometru, care a avut loc în orașul din Galicia Viveiro în mai anul trecut.
Ciclistul cu diversitate funcțională, Julio Enrique Bermejo, a adus un nou succes sportului din Torrejón de Ardoz. În ultimul Campionat al Spaniei pe pista paralimpică, desfășurat între 9 și 11 iunie la velodromul Lluis Puig din Valencia, a câștigat cinci medalii, una de aur și patru de argint, devenind unul dintre protagoniștii acestei competiții.

Torrejón de Ardoz, 22 iunie 2023. Julio Enrique Bermejo a fost campion al Spaniei pentru al treilea an consecutiv la modalitatea Pursuit. În plus, medalia de argint a fost suspendată la probele Scratch, 200, Kilometer și Omnium.

Aceste succese pe pistă se adaugă celor două medalii de argint pe care le-a obținut în Campionatul Spaniol pe șosea și în cronometru care a avut loc în orașul gallec Viveiro în luna mai trecută.

În plus, ciclistul din Torrejon a mai concurat în acest an la Campionatul Mondial, concurând cu cei mai buni cicliști paralimpici de pe scena internațională, obținând o meritabilă poziție a 15-a la modalitățile de șosea și de cronometru.

Sursa: Ciclistul din Torrejo, Julio Enrique Bermejo, a obținut o medalie de aur și patru de argint în Campionatul Spaniei pe pistă…