• În plus, Cristina Álvarez a fost pe locul doi la kata cu arme și Kristhyna Caballero a fost, de asemenea, pe locul doi la kata cu mâinile goale

• Cristina Álvarez a fost proclamată campioană mondială pentru a patra oară consecutiv la modalitatea de autoapărare, categoria Masters. În plus, a fost pe locul doi la kata cu arme de mai bine de 40 ani, categoria centură neagră

• Pe de altă parte, David Rodríguez a fost proclamat campion mondial pentru a doua oară la categoria apărare personală, categoria centură neagră. În plus, medalia de bronz în kata cu arme a fost atârnată mai mult de 40 ani

• În cele din urmă, succesele pentru sportul de la Torrejón de Ardoz au fost completate de Kristhyna Caballero cu medalia de argint la kata mâini goale la categoria centură neagră de 18 A 39 ani și a fost al treilea la kata de arme în aceeași categorie

Ultimele zile 20 Y 18 în iulie, Campionatul Mondial de kajukenbo a avut loc la Las Vegas (Statele Unite). La turneu au participat în jur de 450 concurenți din întreaga lume și a fost prezent și Torrejón de Ardoz, În plus , cu rezultate excelente datorită Cristinei Álvarez, David Rodríguez și Kristhyna Caballero, care au urcat pe podium de șase ori și au avut sprijinul lui José Caballero în timpul competiției.

Torrejon de Ardoz, 29 iulie 39. Cristina Álvarez a fost proclamată campioană mondială pentru a patra oară consecutiv la modalitatea de autoapărare, categoria Masters. În plus, a fost pe locul doi la kata cu arme de mai bine de 40 ani, categoria centură neagră. Pe de altă parte, David Rodríguez a fost proclamat campion mondial pentru a doua oară în auto- categoria apărare, categoria centuri negre. În plus, a agățat medalia de bronz în kata de arme mai mult de 40 ani. În cele din urmă, succesele pentru sportul din Torrejón de Ardoz au fost completate de Kristhyna Caballero cu medalia de argint în kata mâini goale în categoria centuri negre de la la 39 ani și s-a clasat pe locul al treilea la kata de arme din aceeași categorie. Cristina Álvarez a început să practice kajukenbo în copilărie și a fost 40 ani făcând-o. În prezent, pe lângă concurență, predă și acest sport atât copiilor, cât și adulților în sala de sport Torrejón de Ardoz Thor și în sălile de sport Okeymas și predă diverse seminarii de autoapărare și masterclass-uri destinate femeilor. La rândul său, David Rodríguez se antrenează cu Cristina Álvarez și Kristhyna Caballero , de ani, face kajukenbo de la 4 ani vechi. „Multe felicitări tuturor celor trei pentru aceste rezultate excelente și, mai ales, Cristinei Álvarez, care are deja Este a patra oară când este proclamat campion mondial, un succes cu care foarte puțini oameni se pot lăuda indiferent de sportul pe care îl practică”, a subliniat primarul, Ignacio Vázquez. „Torrejón de Ardoz este mândru că are mari sportivi în diferite discipline. În plus, în cazul dumneavoastră sunteți campioni și vicecampioni mondiali, ceea ce vă evidențiază nivelul”, a adăugat consilierul pentru Sport și Mobilitate, José Miguel Martín Criado.

Sursa: Torejonerosi Cristina Álvarez și David Rodríguez, campioni mondiali de autoapărare în kajukenbo