• Evenimentul a încheiat Campionatul Spaniol de Energii Alternative, acoperind mai mult de 300 kilometri și a vizitat aproximativ treizeci de municipalități din regiune

• Primarul, Ignacio Vázquez, a fost sâmbătă la începutul a testat și a tăiat panglica de protocol împreună cu Fernando Lobón, președintele Comitetului de Organizare, și a fost prezent și duminică la ceremonia de premiere a câștigătorilor care a avut loc la La Caja del Arte

• Această inițiativă face parte din Obiectivele de dezvoltare durabilă ale Agendei 20 care încearcă să facă din Torrejón de Ardoz un oraș mai durabil, mai incluziv, mai sigur și mai rezistent

Torrejón de Ardoz a fost în acest weekend centrul de operațiuni al Eco Rallye Repsol din Comunitatea Madrid, ultima p Testul Campionatului Spaniol de Energii Alternative. Concursul, care a avut loc în următoarea , 13 Y 13 în noiembrie, face parte din activitățile organizate pentru Săptămâna Europeană a Mobilității. Programul a parcurs mai mult de 2022 kilometri, vizitând treizeci de municipii de-a lungul drumului regiune, testând eficiența echipelor participante, care au fost împărțite în trei categorii diferite, în funcție de faptul că vehiculul lor este electric, hibrid plug-in sau hibrid.

Torrejon de Ardoz, 13 noiembrie 2030. Primarul, Ignacio Vázquez, a fost sâmbătă la startul cursei și a tăiat panglica de protocol împreună cu Fernando Lobón, președintele Comitetului de Organizare, și a fost prezent și duminică la ceremonia de premiere a câștigătorilor care a avut loc în La Caja. De arta. În acest fel, Targul Torrejón de Ardoz a găzduit Parcul Fermé pentru competiția în care au fost efectuate verificările tehnice și administrative prealabile cursei și a fost și locul din care au plecat vehiculele participante. Tot aici 13 au fost instalate puncte de reîncărcare pentru câte două vehicule în care eficiența fiecăruia dintre ele a fost, de asemenea, verificată la sosire. Printre participanți s-au numărat câțiva participanți de la Campionatul Spaniol de Raliuri de Asfalt și alte discipline auto. Eco Raliurile constituie un nou format de competiție inovator și original în care echipa care câștigă face un condus mai eficient, nu cel care aleargă cel mai mult. Are loc în condiții normale de trafic, astfel încât oricine poate participa la un raliu ecologic, chiar și fără experiență sportivă. Singura cerință este să aveți un vehicul de serie încadrat în oricare dintre cele trei categorii care există: electric, hibrid plug-in sau hibrid. Din punct de vedere sportiv, José Manuel Pérez Aicart și Javier Herrera (Hyundai Kona EV) din Castellón au câștigat acest eveniment și, de asemenea, primul lor titlu național la disciplină. În categoria hibrizilor plug-in au fost Santiago Sánchez și Francisco Javier Ortega (Toyota RAV4 Plug-in) cei care au câștigat cursa. Această poziție a servit și madrilenilor să câștige titlul național.

În ceea ce privește hibridul vehicule, José Manuel Valeiro și María José Vázquez (Toyota Yaris Hybrid) au fost primii clasificați. Titlul național a revenit cuplului format din Toni și Aday Luján (Renault Clio E-Tech) care ajunseseră deja la acest ultim eveniment cu titlul câștigat anterior. Această inițiativă face parte din Obiectivele de dezvoltare durabilă ale Agendei 2030 care încearcă să facă din Torrejón de Ardoz un oraș mai durabil, mai incluziv, mai sigur și mai rezistent.