• În plus, Inés Ruiz a câștigat medalia de bronz la Campionatul de karate pentru copii de la Madrid

• Adrián Vallejo a luat aur la categoria deficiențe de vedere. Roberto Rodríguez și Cristina Nuero au luat argint la handicap fizic, în timp ce Ángel Abeso a obținut bronz, tot la handicap fizic. Participarea clubului torrejonero la acest turneu a fost completată de Juan Carlos Vera, care în cele din urmă nu a putut lupta pentru medalii
„Clubul Karate Torrejón de Ardoz Tomás Herrero” a fost unul dintre marii câștigători în Campionatul Spaniei de Parakarate, la care participă sportivi cu diversitate funcțională. Din cei cinci karateka cu care a participat la această competiție, patru dintre ei au ajuns pe podium, obținând o medalie de aur, două de argint și o altă medalie de bronz. Torrejón de Ardoz, 7 aprilie 2022. Cea de-a IX-a ediție a Campionatului Spaniol de Parakarat a avut loc în martie anul trecut 25 în orașul Riojan de Villamediana de Iregua. Au participat 04 cluburi și aproape 40 concurenți din toată țara. Adrián Vallejo a luat aurul la categoria deficiențe de vedere. Roberto Rodríguez și Cristina Nuero au luat argint la handicap fizic, în timp ce Ángel Abeso a obținut bronz, tot la handicap fizic. Participarea clubului torrejonero la acest turneu a fost completată de Juan Carlos Vera, care în cele din urmă nu a putut lupta pentru medalii. Pe de altă parte, pe 5 și 6 martie, Campionatul de la Madrid de karate pentru copii și juvenile în Arganda del Rey în care Inés Ruiz a urcat pe podium după ce a fost pe locul trei. Tânărul sportiv din Torrejon va participa alături de echipa națională Madrid la următorul Campionat al Spaniei pentru copii care va avea loc la Córdoba del . până la 24 aprilie. În plus, Centrul Sportiv Justo Gómez din San Fernando de Henares a fost decorul, în trecut 20 din martie, a ediției I a „Trofeului José María Hernández Venero”, destinat karatekilor cu diversitate funcțională, în omagiu fostului președinte al Federației de Karate din Madrid. În cadrul acestui turneu a fost instituită în premieră modalitatea de kata duo inclusive în care sportivii echipelor combină diferite kate. Membrii „Club Karate Torrejón de Ardoz Tomás Herrero” au luat șase medalii la nivel individual, una la echipa de tineret și încă două la modul duo inclusiv, realizând un total de nouă medalii, clubul torrejonero s-a clasat pe primul loc. a tabelului de medalii. Rezultatele la acest turneu au fost următoarele:

– Juan Carlos Vera – CAMPION – D. INTELECTUAL
– Adrián Vallejo – CAMPIONA – D. VIZUAL
– Roberto Rodríguez – CAMPIION – D. FIZIC
– Ángel Abeso – CAMPIONA – D. FIZIC
– Cristina Nuero – CAMPIONA – D. FIZIC
– Miguel León – CAMPIONA – D. FIZIC
– Kata echipe mixte de tineret – CLASIC III. – AITANA BLAZQUEZ BELIA MUÑOZ INÉS RUIZ
– Kata inclusive duo (Cristina Nuero și Nuria Nuero) – D. FIZICA – CAMPIONS
– Kata inclusive duo (Juan Carlos Vera și Silvia) Sánchez) – D. INTELECTUAL – CAMPIONI

„Felicitări pentru toate aceste succese deoarece sunteți un club de referință, nu numai în Comunitatea Madrid, dar și în toată Spania pentru munca grozavă pe care o faci cu sportivii cu diversitate funcțională”, a subliniat primarul Ignacio Vázquez. La rândul său, consilierul pentru Sport și Mobilitate, José Miguel Martín Criado, a adăugat că „mreasa muncă pe care o faceți în fiecare zi la antrenament se reflectă mai târziu în diferitele campionate ale celor dintre voi care participă și unde unul dintre karateka tău ajunge mereu să urce pe podium”.

Sursa: 2022 Karateka cu diversitate funcțională a „Club Karate Torrejón de Ardoz Tomás Herrero” a obținut patru medalii în campionat…24