Real Madrid a avut ghinionul de a pierde dupa 2 ore de joc, la loviturile de la 11 metri, trecerea in finala Ligii Campionilor, dupa un meci de infarct cu Bayern Munchen.

In schimb, nemtii au reusit sa-si implineasca visul de a juca finala competitiei acasa pe Allianz Arena si au reusit sa tina piept elevilor lui Mourinho care au dominat partida de pe Bernabeu in prima repriza.

In primul sfert de ora, Cristiano Ronaldo a reusit sa marcheze doua goluri, unul din penalty, si fanii Realului erau convinsi ca echipa lor va pastra avantajul in fata nemtilor.

Bayern a demonstrat insa ca nu a ajuns intamplator in semifinala Champions League si a egalat scorul global cu un gol marcat de Robben, dintr-un alt penalty provocat de Pepe, in minutul 27. Elevii lui Jupp Heynckes au dat dovada de seriozitate si au tinut piept unui Real Madrid puternic, dar care treptat a pierdut din agresivitate in atac.

Dupa golul care a readus egalitatea si pana la finalul prelungirilor, meciul de pe Santiago Bernabeu a fost o lupta continua, marcata de tensiunea celor doua parti. Cu 2 – 1 pentru Real, tabela nu s-a mai miscat deloc  pana la finalul prelungirilor. Dupa 120 de minute de joc si sub o presiune usor de inteles, jucatorii celor doua echipe si-au incercat norocul la loviturile de departajare de la 11 metri. {loadposition publi}

Spre consternarea zecilor de mii de suporteri ai Realului, vedetele de la clubul madrilen au ratat intr-un mod neasteptat. Cristiano Ronaldo si Kaka au sutat in bratele portarului Neuer, iar Sergio Ramos a tras peste poarta.
Antrenorul de la Real Madrid, Jose Mourinho a urmarit finalul in genunchi asteptand un miracol. Iker Casillas a reusit sa pareze doua penalty-uri permitandu-le albilor sa viseze la o victorie, insa ratarea lui Sergio Ramos si apoi golul marcat de Schweinsteiger au inclinat balanta in favoarea bavarezilor care au izbucnit de bucurie.
In cele din urma, Real Madrid si Barcelona au fost eliminate spre surprinderea multora, iar Bayern se va confrunta pe teren propriu cu Chelsea in finala Ligii Campionilor.

Antrenorul madrilenilor, Jose Mourinho, a felicitat echipa de la Munchen si i-a laudat pe jucatorii sai pentru efortul depus. Portughezul s-a plans insa de faptul ca atat Barcelona, cat si Real Madrid au fost eliminate in semifinale de doua echipe care s-au „odihnit” weekendul trecut, cand avea loc „El Clasico”.

La randul sau, antrenorul bavarezilor Jupp Heynckes si-a felicitat jucatorii si a remarcat faptul ca dupa 120 de minute, Bayern si-a castigat dreptul de a ajunge in finala Ligii Campionilor. Mourinho a confirmat ca este dispus sa-si continue contractul de antrenor cu Real Madrid si ca jucatorilor sai nu le ramane acum decat sa se concentreze pe castigarea titlului din Primera Division.