Echipa antrenata de Pep Guardiola a pierdut pe Camp Nou calificarea in finala Ligii Campionilor, dupa un meci de infarct cu Chelsea Londra, terminat cu scorul 2 – 2. Englezii de la Chelsea trec mai departe datorita victoriei de pe Stamford Bridge, unde Barcelona a pierdut cu 1 – 0.

Intr-o atmosfera incendiara cu un stadion arhiplin, FC Barcelona a controlat tot meciul, iar jucatorii de la Chelsea s-au aparat cu o disciplina de fier, reusind sa creeze pericol doar prin contraatacurile sporadice ale lui Drogba. Ghinioanele catalanilor au inceput insa din minutul 17 cand Pique ramane nemiscat pe gazon cateva secunde. Intr-un atac al jucatorului din Coasta de Fildes, Gerard Pique s-a lovit puternic intr-o ciocnire in aer cu portarul Victor Valdes. Pique a fost schimbat in minutul 25 si a fost dus la spital.

Vestea buna pentru Barca a fost revenirea lui Messi care a dat semne de inspiratie, reusind cateva incursiuni in careul mic, unde un formidabil Peter Cech a aparat totul pana in minutul 35, cand Busquets a reusit sa egaleze scorul din tur. La scurt timp, meciul devenea si mai favorabil cand capitanul englez John Terry a fost expulzat in minutul 38, dupa ce l-a lovit in spate pe Alexis Sanchez.

Cu avantajul de pe tabela si cu un adversar mai putin, Iniesta reuseste apoi in minutul 44 sa mareasca avantajul la 2 – 0 si Barca putea sa viseze la Munchen. Visul a fost curmat insa dupa doua minute, in ultimele momente ale primei reprize, cand Ramirez a reusit sa marcheze pentru albastri si a urcat-o din nou pe Chelsea in avionul catre finala de la Munchen. {loadposition publi}

In a doua repriza, cu 2 – 1 pe tabela, englezii antrenati de Roberto Di Matteo au reusit sa innabuse constant orice atac al catalanilor, practicand un joc defensiv in care a participat si atacantul Drogba care a provocat un penalty in favoarea Barcelonei. Spre consernarea zecilor de mii de fani de pe Camp Nou, Messi trimite balonul in bara transversala in minutul 49 si iroseste astfel ultima ocazie de a ajunge in finala Ligii Campionilor.

Pana la finalul meciului, catalanii au dat totul pe teren insa tensiunea si disperarea a pus stapanire pe jocul Barcelonei, care nu a putut sa darame zidul ridicat de jucatorii antrenati de Di Matteo. La ultimele minute, Fernando Torres recupereaza o minge intr-o pozitie foarte buna si il invinge pe Victor Valdez, marcand al doilea gol al englezilor. Rezultat final, Barcelona – Chelsea 2 – 2 (0 – 1). Chelsea asteapta rezultatul celeilalte semifinale dintre Real Madrid si Bayern Munchen, care se va juca maine pe stadionul Santiago Bernabeu.