FC Barcelona si-a adjudecat a patra Cupa a Campionilor Europeni la fotbal, dupa ce l-a invins pe stadionul Wembley din Londra, pe campionul ligii engleze, Manchester United cu 3 – 1. Elevii lui Pep Guardiola au desfasurat un joc deschis si dupa primele 10 minute de control asupra mingii, exercitat de englezi, Barcelona a inceput sa-si impuna posesia specifica asupra jocului, reusind sa creeze faze din ce in ce mai periculoase.

Primul gol a venit in minutul 27, marcat de Pedro dintr-o pasa geniala a lui Xavi Hernandez. Desi, Manchester parea sa nu mai fie un adversar, Rooney recupereaza egalitatea pe tabela de marcaj la 6 minute dupa golul lui Pedro, reusind sa inscrie dupa o combinatie rapida cu veteranul Ryan Giggs.

Dupa golul englezilor, jocul s-a echilibrat, insa Barcelona a continuat sa creeze cele mai periculoase faze de atac cu un Messi care se afla intr-o forma excelenta. Dupa pauza, argentinianul a continuat sa fie varful de lance al atacului Barcelonei si intr-o faza in care portarul Van der Sar nu se astepta la un atac direct, Messi a trimis mingea cu efect si a reusit sa inscrie cu un sut puternic, in timp ce portarul olandez a fost prins pe picior gresit.

Cu 2 – 1 pe tabela, Barcelona a inceput sa domine din ce in ce mai mult finala, iar Manchester s-a straduit din rasputeri sa construiasca un joc de atac bazat pe rapiditatea lui Wayne Rooney, dar fara sa aiba o finalitate tradusa in faze periculoase la poarta lui Victor Valdes. Cu jumatate de ora inainte de final, jucatorii Barcelonei pusesera stapanire pe mijlocul terenului, iar fazele de atac se succedau din ce in ce mai des la poarta lui Manchester. In minutul 69, dintr-un atac al lui Lionel Messi, mingea ajunge la David Villa care reuseste sa inscrie utimul gol printr-o executie impecabila, plasand mingea in coltul portii.

Barcelona a invins din nou Manchester United intr-o finala de Champions League, dupa cea din 2009 de la Roma, cand catalanii au castigat prima Champions din era Guardiola. Dupa meci, jucatorii celor doua echipe s-au felicitat reciproc, iar in randul catalanilor s-a vazut din nou solidaritatea fata de Eric Abidal, care a fost operat recent pentru extirparea unei tumore canceroase la ficat, capitanul echipei Puyol punandu-i pe mana banderola sa pentru ca francezul sa fie primul care atinge cea de-a patra Cupa Champions a clubului spaniol.

Echipa este asteptata la Barcelona de zeci de mii de fani care sarbatoresc deja un titlu care a facut din echipa condusa de Pep Guardiola o referinta in fotbalul european si in istoria clubului.