Cu câteva zile înainte de Paști, Episcopia Spaniei și Portugaliei a publicat o listă completă cu locațiile și orarul slujbei de Înviere în toate parohiile din peninsulă.

Românii din Madrid vor putea participa la slujba de Paști la Catedrala Episcopală ”Intrarea Maicii Domnului în Biserică”, din Calle Tubas nr. 9, Madrid, de la ora 21:30.

Asturias

Parohia SF. ANTONIE CEL MARE-GIJON-OVIEDO, Parroquia de San Nicolás de Bari (El Coto) Calle Avelino González Mallada, 25. CP 33204 Gijón, Asturias, ORA 00:00, Pr. FLORIN NICOLAE GOIA
Parohia SF. IER. IOSIF CEL NOU DE LA PARTOȘ, LEON, Avenida Alcalde Miguel Castaño,57,Bajo, Leon, ORA 23:45, Pr. PORFIRIE FLOREA
Parohia SF. IER. VASILE CEL MARE, SALAMANCA, Calle de las Ursulas, nr.5, Iglesia De Santa Maria de los Caballeros, ORA 23:30, Pr. EMANUEL ILIE COJOCARU VLAD
Parohia SF. IER. GRIGORIE TEOLOGUL, VALLADOLID, Calle San Ignacio 10., ORA 00:00 Pr. LAURENȚIU DATCU
Parohia SF. CUV. GHEORGHE DE LA CERNICA SEGOVIA Biserica „San Juan Bautista”, Campo de Cuéllar; ORA 23:30, Pr. CĂTĂLIN ION LIȚĂ
Parohia SF. ÎNTÂIUL MUCENIC ȘI ARHIDIACON ȘTEFAN, AVILA LA ERMITA DE SAN SEGUNDO DEL RÍO ADAJA,CALLE : ATRIO DE SAN SEGUNDO NR.2, 05002,ÁVILA, ORA 23:00, Pr. MARIUS IONIȚĂ
Parohia SF. SF. MC. HARALAMBIE- LUGO, Rúa Bispo Ona de Echave nr. 14, lângă Casa Diocesana de Ejercicios din Lugo, ORA 23:45, Pr. RADU COSTIN IACOB
Parohia SF. MC. IOAN CEL NOU DE LA SUCEAVA- LA CORUÑA, Iglesia Resureccion del Señor.Calle Petunias nr.8, ORA 23.30, TRIFAN DANU Pr.
Parohia SF. MC. SAVA DE LA BUZĂU, PLASENCIA, Convento San İldefonso Calle Sancho Pollo nr 8, ORA 00:00, Pr. IOAN CUPȘA

Madrid Nord

Parohia Ortodoxa Brunete si Boadilla del Monte, Calle Pradillo, nr. 6, Brunete ora 23.30, Pr. Sava Flavius Sebastian
Parohia Izvorul Tamaduirii – Villanueva de la Canada, Ermita de San Isidro, c/Real, 81, Villanueva de la Cañada, ora 22.00, Pr.Ciprian Vasile Chidu
Parohia Sf. Pahomie de la Gledin – Madrid c / Antonio López, nr. 264, ora 23.00, Pr. Octavian Constantin Șerban
Parohia Sf. si Dreptii Parinți Ioachim si Ana – San Sebastian de los Reyes, parcul ”La Marina”, Avenida Navarondán cu Avenida Reyes Catolicós, San Sebastian de los Reyes, ora 22.00
Parohia Sf. Cuv. Irodion de la Lainici – Colmenar Viejo Basilica de la Asuncion de Nuestra Senora, Plaza Ruiz Gutierrez s/n, 28770, Colmenar Viejo,ora 23.00, Pr. Nicolae Olimpiu Biolan Tel
Parohia Sf. Cuv. Daniil Sihastrul – Collado Villalba, c/Destornillador 32, 28400 Collado Villalba, ora 23.30, Pr. Ilie Tabarcia

Madrid Sud


Parohia Ortodoxă Română cu Hramul Sfinții Români, Mostoles, Parque Cuartel Huerta ora 23
Parohia Ortodoxă Română cu Hramul Sfântul Cuvios Nicodim cel Sfințit de la Tismana, Getafe, în Auditorul Polideportivo Juan de la Cierva, situat între Avenida de España și Avenida de la Ciudades, ora 23
Parohia Ortodoxă Română cu Hramul Sfanta Muceniță Ecaterina, Fuenlabrada,Parque de la Paz, ora 23
Parohia Ortodoxă Română cu Hramul Sfântul Apostol Iacob Zevedeu, Aranjuez, Recinto Ferial del Tranzon de las doce, calle Aranjuez,caretera de Madrid, ora 23
Parohia Ortodoxă Română cu Hramul Sfânta Anastasia Română, Parla, Biserica Parohială, calle Sancha Barca n 1, ora 23
Parohia Ortodoxă Română cu Hramul Sfântul Atanasie Athonitul, Leganes,CEIP Carmen Conde calle Pedro Patiño 2, ora 23
Parohia Ortodoxă Română cu Hramul Sfinții Atanasie și Chiril, Patriarhii Alexandriei, Pinto, Iglesia San Francisco Javier Tenerie, ora 23
Parohia Ortodoxă Română cu Hramul Sfinții Mărturisitori Visarion, Sofronie și Oprea, Valdemoro, Iglesia Nuestra Señora de la Asunion, Plaza Nuetra Señora del Rosario, s/n, ora 23
Parohia Ortodoxă Română cu Hramul Sfântul Cuvios Siluan Athonitul, Alcorcon, Polideportivo M-4 calle los Robles N 1, ora 23
Parohia Ortodoxă Română cu Hramul Sfântul Luca al Crimeii, Navalcarnero-Recinto Ferial calle de la Cruz Verde 3A Navalcarnero 23.30
Parohia Ortodoxă Română cu Hramul Sfânta Eulalia, San Martin de la Vega, Biserica Parohială calle Soledad n. 5 ora 23.30

Madrid Est

Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, Alcalá de Henares, Calle Cuesta de Teatinos 12 (lângă Centrul comercial-ALCALÁ MAGNA), ora 24.00, Pr. Adrian Pintea
Parohia „Sfântul Apostol Andrei”-Arganda del Rey, Avenida de Madrid, nr. 25, D 12, Arganda del Rey, ora 24.00, Pr. Ioan Ciprian Farcaş
Parohia,Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian şi Sfânta Muceniţă Iustina fecioara”- Azuqueca de Henares, Calle Libertad, în biserica San Miguel,Azuqueca de Henares ora 23.45, Pr. Marian Trăilă
Parohia „Sfântul Nectarie Taumaturgul”- Coslada Avenida de Fuentemar 20,Coslada ora 24.00, Pr. George Cimpoca
Parohia „Sfântul Cuvios Ioan Casian”- Guadalajara, Calle Nuevo Alamin s/n,Guadalajara, ora 23.00, Pr. Emilian Geabana
Parohia „Întâmpinarea Domnului”- Mejorada del Campo, Calle Castilla nr. 4, nava 16,Mejorada del Campo, ora 24.00, Pr. Sergiu Adrian Covaci
Parohia „Sfântul Mare Mucenic Mina”- Rivas Vaciamadrid detalii la Pr. Ștefan Șupeală
Parohia „Sf. Mare Mucenic Pantelimon”- Torrejón de Ardoz, Recinto Ferial (lângă Plaza de Torros),Torrejón de Ardoz, ora 23.00, Pr. Mihai Cătălin Savu
Parohia „Sf. Mare Mucenic Mercurie”- Vicalvaro Carretera de Vicalvaro,Estation O”Donell nr. 1, ora 24.00, Pr. Mihai Bogdan
Parohia „Sfântul Cuvios Ioan de la Prislop”- Villarejo de Salvanés, Calle de la Iglesia s/n,- Villarejo de Salvanés, ora 23.00 Pr. Ioan Sebastian Hârț

Aragon

Parohia ZAMISLIREA SF. IOAN BOTEZATORUL, ALCAÑIZ, ora 24.00, Ronda Belchite, 22, Alcañiz, Pr. MARIUS PÎRVULESCU.
Parohia SF. IOAN ROMANUL- CALATAYUD,ora 24.00, Biserica: Parcela 1A, UE Magarita, 50300, Calatayud, Pr. SORIN ILINCĂI.
Parohia ZAMISLIREA MAICII DOMNULUI, HUESCA, ora 22.00, Biserica Parohiala situata in calle Nuestra Señora de la Huerta,nr 4, Huesca, Pr. FLORIN RĂDUCU.
Parohia NASTEREA SF. IOAN BOTEZATORUL,LLEIDA,ora 24.00, GRAN PASEO DE RONDA, 54, Lleida,Pr. DANIEL ȘIMON.
Parohia SFANTUL SI DREPTUL SIMEON,MALLEN, ora 23,45, Biserica parohiala: Calle Paradero, nr 3 Mallen, Pr. DANIEL PRODE.
Parohia SFANTUL IERARH NICHIFOR MARTURISITORUL-TERUEL,ora 23,30, Biserica Parohiala: Calle Dolores Romero,nr 39 bajo,44003(Colegio San Nicolas) Pr. ADRIAN FOFIU
Parohia ADORMIREA MAICII DOMNULUI, ZARAGOZA, ora 23.00, Recinto de Venta Ambulante de la Expo (Rastro) Zaragoza, la intersecția străzilor Av. Navarra, Pablo Ruiz Picasso și Pablo Gargallo, Pr. AUREL NAE,tel 686792227 și Pr. FLORIN COVACIU
Parohia SFANTA MUCENITA FOTINI SAMARINEANCA- ZUERA, ora 23, Capela Portazgo, c./Ordesa, Pr. IULIAN COROZEL

Catalonia

Parohia AMPOSTA, PAROHIA „SF.CUV.PARASCHEVA” – ora 23,00, Biserica „Via Crucis”, c/Santa Fe, s/n, 43780, Amposta, Pr.Andrei Marandiuc
Parohia ARBUCIES, PAROHIA „SF.VOIEVOD ȘTEFAN CEL MARE” – ora 24,00, Iglesia Sant Julià de Vilamirosa, C/Ausetania s/n, Manlleu, Pr. Adrian Apostol
Parohia BARCELONA, PAROHIA „SF. M. MC. GHEORGHE” – ora 23,30, C/San Antonio Maria Claret, nr. 278, Linia 5 de metrou stația Hospital Sant Pau, Barcelona, Pr. Aurel Bundă
Parohia FIGUERES, PAROHIA “SF. IMP. CONSTANTIN ȘI ELENA”– ora 23,00, C/Molins, nr. 5, Pont de Molins, Pr. Laurențiu Rezeanu
Parohia GANDESA – TORTOSA, PAROHIA “NAȘTEREA MAICII DOMNULUI”, Pl. de l’Església – Gandesa – ora 20,30, Pl. Mossen Sol, nr. 5 – Tortosa – ora 24,00, Pr. Ionuț Ilie Cristian
Parohia GIRONA, PAROHIA “SF. PROOROC ILIE TESVITEANUL” – ora 24,00, C/Aragó, nr. 14 17003, Girona, Pr. Mihai Solomon
Parohia IBIZA, PAROHIA “SFINȚII TREI IERARHI” – ora 23,00, Iglesia d’Hospitalet, C/Santa Faz de Dalt Vila, 07800, Ibiza, Pr. Ștefan Seman
Parohia LLORET DE MAR, PAROHIA “SF. MC. CECILIA”– ora 23,30, C/Valdollig, nr. 23, Blanes, Pr. Narcis Șerbănescu
Parohia MANRESA, PAROHIA “SF. CUV. TEODORA DE LA SIHLA” – ora 24,00, Biserica Crist Rei, Passeig Central, Manresa, Pr. Costinel Purcărea
Parohia PALMA DE MALLORCA, PAROHIA “SF. AP. EV. LUCA”– ora 23,00, C/Concepción, nr. 7, Palma de Mallorca, Pr. Niculiță Doboș
Parohia REUS, PAROHIA DE LIMBĂ UCRAINEANĂ “SF. IER. NICOLAE”– ora 23,00, C/Institut Pere Mata, nr. 24, Reus, Pr. Ioan Holovcsuk
Parohia SABADELL, PAROHIA “SF. M. MC. TECLA”– ora 24,00, Iglesia Romànica, Ronda de Santa María, Barberà del Vallès, Pr. Virgil Cândea
Parohia GUISONA, PAROHIA “SF. IER. GHELASIE DE LA RĂMEȚ”, Parròquia de la Mercè, Pg. Pare Claret, 25280, Solsona – ora 21,45, Santa Maria de Guissona, Baixada del Convent, nr. 7, Guissona 25210 – ora 23,45, Pr. Dan Sfârlea
Parohia TARRAGONA, PAROHIA “SF. IER. CALINIC DE LA CERNICA ȘI FRUCTUOSUS DE TARRAGONA”, – ora 23,00, Capela Colegiului Sant Pau Apòstol, Pg. Torroja, s/n, Tarragona, Pr. Vasile Băltărețu
Parohia VILLANOVA I LA GELTRU, PAROHIA „SF.SERAFIM DE SAROV” – ora 23,00, Rambla Sant Jordi, Pr. Alin Constantin Toader
MĂNĂSTIREA “SF. CUV. PARASCHEVA”, VILALLER – ora 23,00, Camino Riupedros, s/n, Vilaller, Ierom. Teofan Ursachi

Castellon

Parohia Castellon:”La Pergola,parcul Ribalta,ora 23:00
Parohia Paterna:Lliria,c/Rascanya,no:3 ora23:00
Parohia Puerto de Sagunto:Iglesia de Begona,av9 de octubre,no.1,ora23:45
Parohia Requena:C/desvio carretera de Madrid-Valencia,no.19,ora00:00
Parohia Valencia2:C/Doctor Serrano,no.15-Valencia,ora 00:00
Parohia Torrent:C/San Urban.no.3,ora 00:00
Parohia Vinaroz:C/Sallinas,s/n.ora23:00
Parohia Villarreal:C/Calvario,no. 112.Parroquia Santa Sofia,Villarreal.ora 23:00

Levante

Parohia Sf. Trei Ierarhi, Aielo de Malferit, La Ermita de San Joaquin, C/ de la Ermita, s/n, 46812, ora 23.00, Pr. Ioan Pop
Parohia SF. Ier. Iachint de Vicina, Alcoy, Parroquia Divino Maestro, C/ Enginyer Cort Merita, 6, Alcoy ora 23.30 Pr. Claudiu Stoenoiu
Parohia Sfinţii Martiri şi Mărturisitori Năsăudeni, Alicante, C/ Doctor Sanchez San Julian Nr.8, bajo, blocul Piramidă 22,40, Pr. Claudiu Avram
Parohia Naşterea Maicii Domnului, Benidorm, C/Castellon,8B, Centru Comercial La Marina, Finestrat, ora 23.30- Slujba Învierii, Pr. Cristian Chiorescu
Parohia Acoperământul Maicii Domnului, Elche, C/ Adsubia,13, Elche, 03206, ora 23.30- Pr. Nicolae Cristian Toderici
Parohia Sfântul Dumitru, Gandia Plaza del Temple, Gandia-playa,ora 23.00- Slujba Învierii, Pr. Emanuel Pop
Parohia Înălţarea Sfintei Cruci, Murcia C/ Salar,47, Torre de la Horadada, ora 00.00- Pr. Ovidiu Hordoan
Parohia Sfântul Efrem Sirul, Torrevieja Centro Ecumenico, C/ Diamante,7, Orihuela Costa, 03189, ora 23.00-Pr. Sorin Trica

Nordul Spaniei

Parohia Sf. Mc. Sebastian – Donostia San Sebastian Camino De Uba 37, Donostia San Sebastian ora 23.00 Pr. Protopop Manescu Marian
Parohia Sf.Sfintit Mc. Policarp al Smirnei – Aranda de Duero, Filia Roa de Duero, C/Fresco 5, Roa de Duero, ora 22.00, Pr. Biro Ioan Florin Radu
Parohia Sf.Sfintit Mc. Policarp al Smirnei – Aranda de Duero, C/Pisuerga 5, Aranda de Duero, ora 00.00, Pr. Biro Ioan Florin Radu
Parohia Sf.Ap Petru si Pavel – Burgos – Plaza Guadalajara s/n, Burgos (Biserica San Julian Obispo), ora 23.00, Pr. Nicoara Claudiu
Parohia Sf. Cuv. Antonie de la Iezeru-Vilcea – Gernika Lumo, C/Aita Luis Villasante 25 Gernika Lumo, ora 23.00, Pr. Rotari Serghie
Parohia Sf. Ierarh Niceta de Remesiana – Castro Urdiales, C/Cayetano Tueros 2, Castro Urdiales, ora 23.30, Pr. Selaru Madalin
Parohia Sf. Ierarh Antim Ivireanul – Soria, Paseo del Miron s/n, Soria ora 23.00, Pr. Danila Gabriel
Parohia Sfanta Treime – Logroño – Paseo del Prior 6, Logroño, ora 23.00, Pr. Magnet Vasile
Parohia Toti Sfintii – Bilbao – Plaza Zeroetxe 4, Derio, ora 23.45, Pr. David Petru
Parohia Sf. Cosma si Damian – Vitoria, C/Jacinto Benavente 36, Vitoria, ora 00.00, Pr. Radu Sorin Ursu
Parohia Sf. Ap. Petru si Pavel – Santander, C/ General Davila 57, Santander, ora 23.30, Pr. Turea Andrei

Castilla-La Mancha

Parohia SFÂNTUL PROOROC DANIEL -VILLARROBLEDO 02600,CALLE BLASCO DE GARAY NR. 20, POLIGONO INDUSTRIAL, ORA 23.30, Pr. Daniel Cucul
Parohia ALCAZAR DE SAN JUAN ”Sfântul Mucenic Mina”, Avenida de la Constitucion s/n(Plazza de Torros), Ora 23.45 Pr. Achim Ioan Mihai
Parohia Ortodoxă ”Nașterea Maicii Domnului” Tarancón, Pabellón de Ferias, Av. Reina Sofía, 5, 16400 Tarancón, Cuenca, ora 23.00, Pr.Gavrilă 677 078 486
Parohia Ortodoxă ”Sfântul Dionisie Exiguul” Albacete, Poligono Campollano Sur, Calle F, Nr. 5, Nava 25 (Pasaje) Albacete ora 23:30 Pr. Gheorghe Cristian Cucul
Parohia Sfântul Mucenic Hristofor – La Roda, Albacete, Calle Cristo, Nr. 38, La Roda – Albacete, ora 23:30, Pr. Liviu Frone
Parohia POGORÂREA SFÂNTULUI DUH, Talavera de la Reina,Calle San Marcos 38-40, 45600, Patrocinio, ora 23:45, Pr. Cristian Lucian Suciu
Parohia Ortodoxă Română ”Sf. Cuv. Gheorghe Hozevitul” Manzanares, Calle San Marcos, Nr. 5, Manzanares, cod 13200, Ciudad Real, Pr Gheorghe Cucul
PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ „SFÂNTA CRUCE”- ALCALA DEL JUCAR,LOC. CASAS IBAÑEZ (ALBACETE), CALLE SANTA CATALINA, NR.34., ora 00.00, Pr. CONSTANTIN VICENȚIU MIHAI APOSTOL.

Sudul Spaniei

Parohia ”Sfântul Ioan Rusu”, El Ejido calle venezuela nr.121, ora 23, Pr. Podar Rus Daniel Claudiu
Parohia,Sfântul Apostol și Evanghelist Marcu” Almendralejo, Strada Mon Salud nr 5, ora 00:00, Pr Sirbu Ion
Parohia Ortodoxă Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan, Almeria, Biserica San Luis Gonzaga, de la Bola Azul, ora 23:00, Pr. Florin Petruț
Parohia Ortodoxă din localitatea Cadiz, Secadero, strada La Virgen de la Paz, C/Malaga, Pr. Gh. Baciu
Parohia ”Sfânta Muceniță Filofteia”- Cordoba, AVENIDA VIRGEN DE FÁTIMA NR.57, ora 22:30, Pr. Sorin-Teodor Munteanu
Parohia ” Sfântul Voievod Neagoe Basarab „, Huelva, Carpa de la Juventud s/n din Palos de la Frontera, orele 23:00h, Pr. Gheorghe Văduva
Parohia Ortodoxa”SF Mc Trifon si Ceciliu” Granada,calle tucuman nr 8 Maracena (slujba va avea loc la intrare pe strada Tucuman, ora 23.00, Pr Marius Ioan Ferent
Parohia Ortodoxă ”Pogorârea Sfântului Duh” Motril, Calle Miguel Hernandez 4, ora 23:50 Pr. Draghicescu Ion
Parohia “Sf. Ioan Botezatorul” – Malaga, C/San Valentin s/n Capilla Fatima 29649, Mijas Costa Malaga, Pr. Dimitrie Mugurel Onica
Parohia Ortodoxă Română Botezul Domnului, Roquetas de Mar- Almeria Avenida Asturias 39, ora 23.00, Pr. Gheorghe Adrian Fofiu
Parohia Sfântul Dimitrie Cel Nou Sevilla, Strada Misericordia nr.9, Ora 23:00, Pr. Ioan Postoi.

Portugalia

Parohia Ortodoxă Română,Sf. Apostol Toma”, Faro, Largo de São Sebastião, 800-155, Faro, Pr. IOAN Râșnoveanu.
Parohia Ortodoxă Română,Sf. Iosif Mărturisitorul”, Lagos, Capela São João Baptista, Avenida dos Descobrimentos, 8600-645, Lagos, ora 23:00, Pr. IOAN CRISTIAN Istrate.
Parohia Ortodoxă Română,Întrarea Maicii Domnului în Biserică”, Lisabona, Rua de São Mamede, Nr.18B, 1100-534, Lisboa,ora 23:00, Pr. MARIUS VIOREL Pop.
Parohia Ortodoxă Română „Sf. Grigorie Decapolitul”, Aveiro, Capela Espirito Santo, Tv. do Esprito Santo 42, 3800-192, Esgueira, Aveiro, ora 23.30, Pr. CONSTANTIN Taivan.
Parohia Ortodoxă Română,Înălțarea Domnului”, Santarém, Capela Nossa Senhora do Monte, Rua Senhora do Monte, cod 2005-180, Santarém, ora 24:00 Pr. FLORIN Ciurean Moldovan.
Parohia Ortodoxă Română,Sfinții Trei Ierarhi”, Setubal, Rua José Adelino dos Santos, nr. 29, Setubal; ora 23.30, Pr. ION FLORENTIN Dobrescu.
Parohia Ortodoxă Română,Sf. Apostol Bartolomeu”Sines, ora 23.30, Pr. ALEXANDRU Gafiiuc.

Esta página se puede leer también en: Spaniolă