Monica D. ne-a scris la poșta redacției ca să ne întrebe despre situația în care se află soțul ei în Spania, care nu deține încă un număr NIE, de rezidență.

– Buna ziua, am o scurtă intrebare. Sunt in Spania de 14 ani, am NIE, stau cu un cetatean român de patru ani și vrem să ne casatorim. Vreau să stiu daca el poate obtine NIE și cum? Vă multumesc!

Răspuns:

Pentru obtinerea NIE trebuie indeplinite, la momentul solicitarii, conditiile de acordare specificate de lege.

Este vorba de Orden PRE/1490/2012, de 9 de julio, por la que se dictan normas para la aplicación del artículo 7 del Real Decreto 240/2007, de 16 de febrero, sobre entrada, libre circulación y residencia en España de ciudadanos de los Estados miembros de la Unión Europea y de otros Estados parte en el Acuerdo sobre el Espacio Económico Europeo.

Pe scurt, trebuie avut un contract de munca sau dovedite venituri suficiente (in functie de cerintele Comunitatii Autonome) si prezentata o asigurare de sanatate. (Răspuns oferit de Biroul Atașatului Ministerului Muncii din România la Madrid).

[floated align="center"]

Ce spun românii din străinătate despre TransferWise

transferwise Pentru că am efectuat deja peste 20 de transferuri internaționale prin TransferWise, din RON în euro și invers, pot să afirm că sistemul este sigur, rapid și ieftin. Pot trimite bani acasă online, la cel mai mic comision și cu schimbul valutar oficial al zilei. Înregistrează-te gratuit pe TransferWise[/floated]


Esta página se puede leer también en: Spaniolă